DETOKSIKACIJA ORGANIZMA
Detoksikacija organizma, tj. čišćenje organizma od toksina je drugi osnovni korak u konceptu zdravlja od pet koraka.
Detoksikacija je proces otklanjanja štetnih materija koje se godinama talože u organizmu.
Savremen način života doveo je do drastičnih promena u našoj okolini, pa telo nije sposobno da prati korak s vremenom. Organizam svakodnevno opterećujemo dodatnim stresovima i naporima, od manjka sna, loše i neadekvatne ishrane, suviše buke, smanjene fizičke aktivnosti, lošeg vazduha, vode… Organizam nije sposoban da eliminiše nakupljene toksine.
Sve što naš organizam uzme prolazi kroz jetru, gde se štetne materije rastvaraju, nakon toga preko bubrega ili creva bivaju izbačene iz organizma. Ako se jetra zasiti toksinima neće uspeti da obrade štetne materije, pa će ih organizam premestiti u masne naslage – salo što posledično izaziva višak kilograma tj. gojaznost. Previše opterećen organizam dovešće do preterane kiselosti organizma i niskog PH (pH manji od 7,365) i direktno ugroziti zdravlje. Čovek se počinje osećati loše, možda odmah nećete postati bolesni, ali će se pojaviti simptomi koji upozaravaju da nešto nije u redu.
Simptomi koji upozoravaju:
Definitivno vaš organizam nije u balansu. Potrebno je obratiti se stručnjaku da se situacija što pre dovede u ravnotežu. Potrebno je telo očistiti od toksina. Kada neko, odluči da smanji težinu i ode kod nutricioniste da se posavetuje s njim, logično je preporučiti detoksikaciju organizma.
Zašto je detoksikacija važna?
Naše telo je posebno, hiljadama godina se razvija i prilagođava promenama u načinu života – klimatskim promena i vrsti hrane. Telo je razvilo poseban odbrambeni mehanizam za proces samoisceljenja. Ipak, evolucija ne može u potpunosti da sledi brzinu promena u načinu na koji živimo.
Jedna od glavnih promena u našem telu je povećani unos toksina jer danas udišemo smog, otrovne gasove, dim cigareta, jedemo nedovoljno svežu hranu, unosimo velike količine šećera, hormona i aditiva u hrani i pićima, boje, konzervanse,… Toksini dolaze u kontakt sa kožom preko dezodoransa, parfema, deterdženata, kućne hemije, elektromagnetnog zračenja, mobilnih telefona.
Uz sve pobrojano, javlja se stres, postiji smanjena fizička aktivnost, a ponekad i preterana fizička aktivnost što sve dovodi od nakupljanja mlečne kiseline koja je takođe toksin štetan za naše telo. Ako ovome dodamo nedovoljno sna i odmora, kada bi se telo trebalo čistiti i obnavljati, jasno je da smo u zdravstvenom izazovu. Izazovu savremnog čoveka!
Detoksikacija ćelija i tela
„Bolest ne dolazi iz vedra neba. Ona se razvija od malih dnevnih grehova protiv Prirode. Kada se ovi gresi nakupe u dovoljnom broju, bolest će se odjednom pojaviti.“ Izjavio je Hipokrat pre skoro 2500 godina
Kako nastaju bolesti? Jednostavno, dehidracijom, nutritivnim dizbalansom i intoksikacijom koja nas čini kiselima. Okidač za pojavu bolesti je bilo koji stres.
Kako se leče? Isto tako jednostavno, redovnom hidratacijom alkalnom, “živom vodom”, pravilnom, sirovom, organskom ishranom, redovnom fizičkom aktivnošću, redovnom detoksikacijom i eliminacijom stresa. Tačka!
Svaka osoba bi trebala redovno da se detoksikuje. Da omogući svom telu da “prodiše”, da izbaci nakupljene toksine iz ćelija i tela. Verovatno znate da se pojam „toksini“ odnosi na otrove. Toksini su sve štetne supstance koje utiču na normalno funkcionisanje organa i tela. A da li ste znali da neke od ovih specifičnih otrova stvaraju živi organizmi, naše ćelije, naši metabolički procesi? Pored ovoga postoje i spoljnji, eksterni toksini koje unosimo preko hrane, vode, kože, pluća…
Koji su to toksini u telu?
Toksini u telu su:
- Fitotoksini koje stvaraju biljke,
- Zootoksini koje stvaraju životinje,
- Mikotoksini koje stvaraju gljivice (kao što su na primer aflatoksini) i
- Bakterijski toksini koje stvaraju bakterije.
- Egzotoksini, toksini koji nastaju ubrzanom industrijalizacijom i zagađenjem životnog prostora
Ovakvi toksini izazivaju trovanje hranom. Sve ovo na neki način može dospeti u naš organizam kroz hranu koju jedemo i nažalost, vodu koju pijemo.
Toksinima generalno smatramo sve ono što truje naš organizam, sve ono što ga čini kiselim i potencijalno bolesnim. Ovde ubrajamo zagađivače iz okruženja, beskorisne i štetne aditive iz prerađevina, pesticide i druge hemikalije koje se mogu naći u hrani.
Ovde se svrstavaju i neke materije koje na prvi pogled nisu opasne – sve dok ih u našem telu ne bude previše. Na ovaj način deluje višak holesterola, šećera, nekih vitamina ili minerala, pa naposletku i višak nekih hormona. Treba li da pomenemo da i preterano korišćenje lekova može da preoptereti naš organizam?
Našim ćelijama, našem celom telu je neophodno da se povremeno “resetuje na fabrička podešavanja” i započne životne cikluse iznova, sa novom svežinom, sa ćelijama punim energije. Naš organizam je osmišljen da funkcioniše na ovaj način. Zbog toga postoje organi koji su zaduženi za detoksikaciju.
Najvažniji organi koji učestvuju u svakodnevnom čišćenju organizma:
- Creva koja imaju dovstruku ulogu – da preuzmu hranjive materije i eliminišu nepotrebno kroz stolicu.
- Bubrezi koji pomažu da se eventualne štetne materije uklone kroz urin.
- Jetra koja „filtrira“ sav otpad i trpi najveće opterećenje.
- Koža koja eliminiše toksine iz tela kroz proces znojenja.
- Pluća koja eliminišu štetne gasove (pre svega ugljen dioksid koji izdišemo).
Detoksikacija organizma treba da pročisti creva, limfni sistem, krvotok i potpomogne rad svih ovih organa koji obavljaju prirodno čišćenje organizma. U stvari treba da očisti sve ćelije i celo telo.
Koji su to principi detoksikacije?
Principi detoksikacije su:
- Očistiti telo ne samo od toksina, već i od parazita.
- Uskladiti procese u telu.
- Normalizovati imunološki sistem.
U organizmu dnevno odumire više miliona ćelija, koje su obavile svoju fuknciju, to su bela i crvena krvna zrnca, ćelije imunog sistema, epitela kože i sluzokože. I mnogobrojne bakterije, virusi i gljivice koji se nalaze u organizmu imaju otpadne produkte i umiru.
Uz ovo, istovremeno naš organizam je izložen dejstvu otrova iz spoljašnje sredine koje unosimo vazduhom, vodom, hranom, lošom higijenom. Smatra se da je u periodu od godinu dana telo prosečne osobe opterećeno sa 3 do 6 kilograma otpadnih produkata koje treba izbaciti iz organizma.
Iako gotovo svaka ćelija ima mogućnost da se detoksikuje, jetra je ipak glavni organ koji se bavi ovim poslom. Drugi veliki deo procesa detoksikacije se odvija u gastrointestinalnom (probanom) traktu.
Dakle, naš organizam je sposoban da metaboliše hemikalije koje unosimo u organizam. Međutim, prisustvo aditiva iz hrane, pesticida, konzervansa, nedostatak dobrih i previše loših bakterija, mogu da ugroze zdravlje creva i ometu uspešno čišćenje organizma.
Svako preopterećenje organa, koji pomažu detoksikaciji, dovodi do njihovog slabljenja i nepotpunog rada, a dalje naravno do slabljenja imuniteta i bolesti. Bez određenih antioksidanata i vitamina, telo nema dovoljno snage da ispuni ono što se od njega očekuje tokom detoksikacije.
Zato je i te kako potrebno da svom organizmu pružite dovoljnu negu, jer u suprotnom, toksini će samo cirkularno kružiti telom i učiniti da se osoba loše oseća.
Telo je neophodno detoksikovati!
- Izbacivanje toksina iz organizma nije jedini cilj detoksikacije tela, budući da čišćenje organizma pozitivno utiče i na gubitak težine i opšte zdravstveno stanje.
- Detoksikacija organizma prirodnim putem štiti naše telo od dodatnih negativnih uticaja hemijskih sredstava i preparata.
- Detoksikacija organizma od alkohola zahteva ograničavanje ili potpuno izbacivanje alkohola iz upotrebe.
- Redovan i kvalitetan san neophodan je preduslov za očuvanje zdravlja našeg tela i detoksikaciju na prirodan način.
- Detoksikacija organizma vodom odnosi se na izbacivanje štetnih materija iz tela putem urina, znoja i disanja.
- Smanjeni unos soli olakšava detoks organizma i izbacivanje viška vode iz tela.
- Detoksikacija organizma hranom započinje izbacivanjem iz ishrane šećera, brze i prerađene hrane.
- Detoksikacija organizma prirodnim dodacima ishrani efikasan je metod za čišćenje organizma od toksina, otrova i štetnih materija.
Detoksikacija je proces!
Prvo, naše telo se ne može poistovetiti sa mašinom, a ako to i pokušamo, moramo shvatiti da je naše telo vrlo složena i sofisticirana mašina koja već sama u sebi ima ugradjene kontrolne mehanizme i sisteme za auto detoksikaciju organizma.
Drugo, telo nije prosta mašina u kojoj se nešto taloži, i to što se gomila može jednostavno da se ispere vodom, čajem ili nekim preparatom. Ta jednostavnost konstrukcije tela postoji i to delimično samo u organima za varenje, i nigde više, jer creva možemo relativno lako očistiti klistiranjem, ali ne i druge organe tela. Posebno ne možemo lako čistiti tkiva i stanje na ćelijskom nivou.
Imajte na umu da sve ćelije, naše telo zamjenjuje novim ćelijama u odeređenim cikličnim periodima specifičnim za svaki organ i sistem, i da taj proces u celini se odvija u periodu od sedam godina. U velikoj većini tela, naše ćelije se zamene u periodu od godinu dana (za neke organe kao što su kosti i zubi ovaj proces je duži). Shodno iznesenom, proces detoksikacije tela i organizma bi isto toliko vremena trebao da traje, i trebao bi da u sebe uključi i dijetu, kako bi se otrovi deponovani u masnom tkivu eliminisali.
Zato brzi tretmani detoksikacije tela ne mogu biti delotvorni i uspešni, osim kod urgentnih stanja, gde je nivo otrova u telu alarmantan, pa pokušavamo što brže da izbacimo otrove i revitalizujemo telesni sistem. Suštinsko i jedino ispravno delovanje se dešava samo kroz kontinuirani proces: detoksikacija organizma, dobra ishrana, vežbanje, zdrave misli i zdrav život. Detoksikacija organizma je proces a ne trenutna akcija!
Suština dobrog procesa detoksikacije je u pravilnoj i jednostavnoj ishrani, periodima posta, prostoj hrani i praćenju prirodnih ritmova.
Prirodni metod (proces) za detoksikaciju organizma:
- Pijte vodu pravilno, ali ne nalivajte se tečnostima koje potpomažu izlučivanje.
- Jedite što jednostavniju i prirodniju hranu, bez mnogo obrade – sveže voće, povrće ili bareno i pečeno, bez začina, soli, sa malo ulja, sira, kajmaka, jaja… Odličan model ishrane je mediteranska ishrana.
- Postite na vodi i ulju s vremena na vreme, dva dana nedeljno i izbjegavajte u procesu detoksikacije upotrebu crvenog mesa – meso je generalno veliki izvor toksina za jetru i bubrege, posebno industrijsko meso.
- Jedite kombinovanu i raznovrsnu hranu, sa manjim učešćem šećera a sa više zelenih listova i salata.
- Jedite upola manje od uobičajenog – manjom količinom hrane odmarate vaše unutrašnje organe i dajete im šansu da se oporave od napornog rada godinama.
Uz to, ako izbacite iz vaše ishrane industrijsku i preradjenu hranu punu aditiva, konzervansa, soli i zasladjivača, ako ukinete grickalice, čokolade, gazirana i aromatizirana pića, ako se lišite mesa, i hranite se normalno, vaše telo će samo izvršiti proces detoksikacije, na njemu najbolji i najprilagodjeniji način.